kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Dom energooszczędny
2009/4/21 13:40:00

W przyszłości domy energooszczędne legitymujące się certyfikatem energetycznym o dobrych współczynnikach będą atrakcyjne na rynku nieruchomości i ich cena będzie wyższa w porównaniu z domami wyposażonymi w standardowe rozwiązania.

Potrzeby mieszkańców domów energooszczędnych nie ulegają zmianom, stąd funkcja, wzajemne powiązanie pomieszczeń jest takie samo jak w każdym innym domu. Jednakże wyposażenie w nowoczesne technologie wymuszają pewne zmiany. Wyższa jest wysokość parteru, bowiem muszę przewidzieć, iż pod stropem będą ukryte przewody instalacji rekuperacji, należy również zaplanować miejsce na dachu, w którym będą zainstalowane kolektory słoneczne. Bardzo ważny jest układ pomieszczeń i otworów okiennych względem stron świata. Projektowanie budynku energooszczędnego to podnoszenie poprzeczki. Już nie tylko funkcja i forma świadczą o poprawnie zaprojektowanym domu, ale również współdziałanie obiektu z najnowocześniejszymi technologiami, w które będzie wyposażony obiekt.

"Konstrukcja domu energooszczędnego praktycznie nie różni się od konstrukcji domu spełniającego tylko warunki normowe. W jednym i drugim przypadku konstrukcja jest wynikiem tego, co stworzą architekt i inwestor" - mówi Michał Szejka, konstruktor MTM STYL. Pogrubienie warstw izolacyjnych zwykle nie stanowi żadnego problemu, jedynie przy konstrukcji bardziej skomplikowanych dachów możemy odczuć niewielki wzrost ilości drewna w konstrukcji. Przy budowie domu energooszczędnego ważne jest, aby dopilnować wszystkich szczegółów i rozwiązań zawartych w dokumentacji, które to decydują właśnie o tym, że budynek może nosić takie miano. To właśnie błędy wykonawcze są najczęstszą przyczyną tego, że nie udaje nam się osiągnąć zamierzonego efektu, a przecież wystarczy tylko trochę wiedzy, dokładności
i sumienności, a wydatki na ogrzewanie na pewno będą niższe.

Grażyna Sykała z firmy PRO-SAN TG zajmującej się projektowaniem instalacji radzi: "Budowa domu, to decyzja na całe życie. Warto więc dobrze ją przemyśleć i zbudować dom na miarę swoich potrzeb i możliwości. Wszelkie decyzje podjęte na etapie budowy mają potem skutki odczuwalne przez bardzo długi okres. Przyszłemu inwestorowi radzę zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego projektu. Przy ciągłym wzroście cen nośników energii, czyli gazu, energii elektrycznej czy oleju opałowego, tylko energooszczędny dom jest racjonalnym wyborem."

Budowa domu energooszczędnego na pewno będzie bardziej kosztowna niż podobnego budynku zaprojektowanego zgodnie z obowiązującymi normami. Ważne jest zatem to, po jakim czasie dodatkowe wydatki mogą się zwrócić. To w dużej mierze zależy od aktualnych i prognozowanych cen nośników energii oraz od stopnia osiągniętej energooszczędności. Na pewno warto zainwestować w zwiększenie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych i wentylację z rekuperatorem (odzyskiem ciepła). Dodanie kilku centymetrów wełny mineralnej lub styropianu to stosunkowo niewielki wydatek, a zyski w kosztach ogrzewania mogą dojść nawet do 30%. Podobnie jest z wentylacją z odzyskiem ciepła. Poniesione z tego tytułu dodatkowe koszty mogą się zwrócić już po 3-5 latach, czyli bardzo szybko. Natomiast inwestycje w okna o współczynniku U<1,0 W/(m2K), ogrody zimowe, kolektory słoneczne czy pompy ciepła trzeba za każdym razem rozpatrywać indywidualnie. Ich amortyzacja następuje bowiem zwykle po kilkunastu latach.


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: budowa domu, ekologia, energooszczędny


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »