kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jak dobrać odpowiednie łóżko do sypialni?
2019/2/16 18:50:00

Dobór odpowiedniego łóżka do sypialni wyrasta często z chęci o posiadania pięknego mebla, który pozwoli wypocząć po trudach codzienności. Jak poprawić komfort naszego snu? Czy wysokość łóżka ma jakiś wpływ na nasze samopoczucie? Jakie elementy należy uwzględnić, dobierając łóżko do sypialni?

Przy wyborze odpowiedniego łóżka do sypialni najczęściej koncentrujemy się na jego wyglądzie. Chcemy, aby rama łóżka komponowała się z wystrojem i stylem pomieszczenia, była elegancka, ładna i trwała. Pośród dylematów oscylujących wokół koloru, kształtu czy materiału, z którego jest wykonane łóżko zapominamy, że to nie rama sprawia, że poranek witamy z uśmiechem i wypoczęci. Za dobre samopoczucie odpowiedzialny jest materac – i to jemu powinniśmy poświęcić znacznie więcej uwagi. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze łóżka?

Po pierwsze - wybierając najważniejszy mebel do sypialni, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wysokość oraz wysokość, na której znajduje się w nim materac. Przyjmuje się, że komfortowa wysokość górnej płaszczyzny materaca to 40-50 cm. Wysokość łóżka czyli ramy z materacem wpływa na to, czy łatwo będzie z niego wstać i ma kolosalne znaczenie dla komfortu wstawania i zdrowia. Jest to umowna wysokość – wiele zależy oczywiście od wzrostu osoby, która będzie korzystać z łóżka oraz kondycji jej kręgosłupa. Najlepiej przymierzyć się do łóżka w sklepie - usiąść na materacu i sprawdzić, czy swobodnie sięgamy stopami podłogi, kolana powinny ugięte pod kątem prostym.

Po drugie - materac nie powinien znajdować się zbyt blisko podłogi. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli łóżek, wśród nich znajdują się bardzo modne łóżka o bardzo niskiej ramie, w których materac umieszczony jest zaledwie 10 cm nad podłogą – w takim przypadku należy wybrać w miarę możliwości jak najwyższy materac. Sprawa nabiera jeszcze większej wagi – jeśli w sypialni znajduje się ogrzewanie podłogowe. W takim przypadku należy się liczyć z murowanymi kłopotami z zaśnięciem ze względu na temperaturę, użytkownikom łóżka będzie po prostu zbyt ciepło.

Po trzecie - wysokość, na jakiej śpimy wpływa także na higienę snu – nie zapominajmy, że im wyżej śpimy, tym czystszym powietrzem oddychamy. Im bliżej podłogi, tym więcej nieczystości i kurzu, co związane jest z naturalną cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu.

Myśląc o idealnym łóżku, często wyobrażamy sobie materac imponującej grubości. I ma to uzasadnienie - wysoki materac kojarzy się z komfortowym snem. Wysokość świadczy o budowie materaca, o ilości warstw oraz zastosowanych rozwiązaniach i materiałach, wpływających na wygodę użytkowania. To dlatego najwyższymi materacami są materace hybrydowe, łączące konstrukcję sprężynową z technologią piankową. Pianka zapewnia komfort i wygodne podparcie każdej części pleców, natomiast sprężyny gwarantują odpowiednią elastyczność. W takich materacach górna połowa zbudowana jest z komfortowej pianki żelowej, która dostosowuje się do krzywizn pleców, a dodatkowo zapewnia optymalną temperaturę dla zdrowego i głębokiego snu, natomiast dolna część wykonana jest ze sprężyn kieszeniowych, które ograniczają przenoszenie drgań. Aby połączyć zalety pianki i sprężyn w jednym produkcie, potrzebne jest zatem miejsce, co automatycznie przekłada się na wysokość materaca. Wysokie materace nie ulegają odkształceniom, co również jest pochodną wybranego konceptu konstrukcyjnego. Im wyższy materac, tym więcej warstw, z których się składa, a zatem także większa odporność i wytrzymałość, a tym samym – dłuższa żywotność materaca.

Przeciętne materace dostępne na rynku i dedykowane osobom dorosłym mają ok. 20 cm – tłumaczy Jacek Poznański, Country Manager polskiego oddziału amerykańskiej firmy Tempur Sealy. Dla porównania, najnowocześniejsze materace hybrydowe mogą mieć nawet 34 cm wysokości! Oczywiście należy mieć świadomość, że najważniejsze w materacu jest jego wypełnienie, jednak – nieco upraszczając – można zaryzykować stwierdzenie, że im wyższy materac, tym większa wygoda spania. Dodatkowo, o czym nie zawsze pamiętamy, wysokość materaca wpływa również na komfort samego procesu kładzenia się do łóżka i wstawania z niego, co z kolei ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie.

Wbrew pozorom, zakup materaca to poważna decyzja. Będzie nam służył każdej nocy, przez najbliższych 10-15 lat, bo tak w Polsce wygląda przeciętny okres użytkowania. Im więcej czasu poświęcimy w sklepie na dokonanie odpowiedniego wyboru, tym wyższe szanse na poprawę jakości snu.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: materac, sen, sypialnia, wypoczynek, łóżko


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »