kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Czy warto zacząć budowę domu jesienią?
2015/10/2 13:40:00

Wydawać by się mogło, że lato jest najlepszą porą roku na budowę domu. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy w stanie zaplanować dogodnego terminu rozpoczęcia takiego przedsięwzięcia. Co zrobić, gdy musimy wystartować z budową w sezonie jesienno-zimowym. Czy warto rozpoczynać inwestycje, gdy pogoda nie zawsze sprzyja?

Dobry plan to podstawa każdej budowy. Zwłaszcza, gdy przypadnie ona na sezon jesienno–zimowy. Sprawdź, jakie prace wykonasz jesienią, a które mogą poczekać do zimy.

Jesień:

1. Wybierz ekipę budowlaną – im wcześniej, tym lepiej. Dzięki temu robotnicy rozpoczną prace we wrześniu i zdążą doprowadzić budowę do stanu surowego otwartego przed zimą,
2. Postaw fundamenty – nie odkładaj tych prac na zimę, ponieważ w ujemnych temperaturach zamarza ziemia, co utrudnia prowadzenia wykopów,
3. Połóż tynki i wylej posadzki – czyli tzw. „prace mokre”, które najlepiej wykonać, gdy na zewnątrz panują dodatnie temperatury (powyżej 5°C),
4. Zabezpiecz budowę na czas zimy – jeśli chcesz kontynuować prace dopiero po ustaniu mrozów, zabezpiecz mury i stropy np. styropianem. Dopilnuj też, by ekipa budowlana odeskowała otwory na okna i zabezpieczyła dach, kładąc na niego papę albo folię.

Zima:

1. Budynek w stanie surowym otwartym – możesz wykonać prace murarskie wewnątrz pod warunkiem, że dokładnie zabezpieczysz okna folią i zadbasz o ogrzewanie pomieszczeń oraz ich wentylację,
2. Dom w stanie surowym zamkniętym – możliwa jest budowa ścianek działowych, położenie tynków i glazury,
3. Ocieplanie – pod warunkiem, że użyjesz materiałów przeznaczonych do prac zimą (zaprawy cementowej dostosowanej do ujemnych temperatur, specjalnych klejów do styropianu czy dodatków przeciwmrozowych etc.). Nie stosuj też produktów zawierających duże ilości wody takich jak zaprawy wapienne.

Jak zabezpieczyć dom na zimę?

Jeżeli chcesz kontynuować pracę budowlane dopiero po ustaniu mrozów, a Twój dom został doprowadzony do etapu fundamentów, zapewnij ochronę przed śniegiem, ujemnymi temperaturami oraz wodą. Pamiętaj również o użyciu folii do ochrony miejsc przy otworach okiennych i górnych krawędziach murów. Zabezpiecz też ujęcie wody – zawsze, gdy opuszczasz budowę. Możesz spuścić wodę z instalacji i w ten sposób nie dopuścisz do uszkodzenia rur. Zwróć uwagę na odprowadzenie wód opadowych z terenu budowy, a zwłaszcza tej pochodzącej z topniejącego śniegu.

- Inwestorzy powinni pamiętać, że termin rozpoczęcia budowy ma wpływ na koszty inwestycji. W miesiącach zimowych tj. grudniu, styczniu i lutym należy liczyć się z większymi wydatkami ze względu na ogrzewanie pomieszczeń czy wyższe koszty robocizny dla ekipy za pracę w bardziej wymagających warunkach. Prace jesienią, podobnie jak latem, należą do tańszych – mówi Tomasz Flak z pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: budowa, budowa domu, dom, jesień, zima


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»