kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Kiedy należy wymienić materac?
2016/1/19 20:10:00

Materac - podłoże naszego snu śpimy to warunek udanego wypoczynku i regeneracji. Nie możemy zapomnieć, że zużywa się ono tak samo jak nasze ubrania i inne rzeczy. Materace, na których śpimy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Po czym poznać, że pora je wyczyścić lub wymienić?

Wiek

Jak każdy produkt, materace również posiadają okres swojej użyteczności. Należy pamiętać, że ich średnia żywotność wynosi od 7 do 10 lat. Nawet jeśli produkt nie posiada widocznych uszkodzeń mechanicznych, zmiany, które mogły zajść w jego strukturze, mogą znacząco wpływać na jakość naszego snu. Wybierając nowe podłoże snu, warto zadbać o to, aby posiadało jak najdłuższą gwarancję.

Pokrowiec

Każdy materac powinien posiadać specjalny pokrowiec. Dzięki niemu będzie łatwiej utrzymać produkt w czystości i zabezpieczyć go przed zabrudzeniami. Wszystko dlatego, że taką tkaninę można prać, co ułatwia uzyskanie higienicznych warunków snu i szybkie odświeżenie podłoża. Obecnie na rynku możemy znaleźć pokrowce o rozmaitych właściwościach – od tych przeznaczonych dla alergików, po antystresowe. W ofercie Fabryki Materacy Janpol np. znajdziemy innowacyjny pokrowiec smartcel clima, który wpływa na regulację temperatury ciała. To znaczy, że pomaga odprowadzić nadmiar ciepła z organizmu do pokrowca, a podczas obniżenia temperatury ciała pokrowiec oddaje nagromadzone ciepło. Dodatkowo, możliwość prania pokrowca w 60 st. C, ułatwia utrzymanie materaca w czystości. Warto pamiętać, że niszczenie pokrowca to pierwsza i podstawowa oznaka, że czas pomyśleć o wymianie materaca.

Higieniczność

Zdrowie jest bardzo ważnym czynnikiem naszego życia, a materac bezpośrednio na nie wpływa. Jest bowiem podstawą snu, na której spędzamy od 6 do nawet 10 godzin w ciągu doby. Dlatego ważnym jest, aby produkt był w pełni higieniczny. Każdej nocy pozbywamy się naskórka, a na materacu osiada kurz i bakterie. Dbając o zdrowie pamiętajmy o jego odpowiedniej pielęgnacji. Regularne wietrzenie sypialni, jak i samego materaca to czynność, która bezpośrednio wpływa na świeżość produktu. Powtarzajmy ją zatem regularnie. Co jeszcze wpływa na higieniczność materaca? Korzystanie z obydwu jego stron. Obracanie produktu powoduje równomierne jego zużycie, a tym samym jest sposobem na przedłużenie żywotności naszej podstawy snu!

Zużycie surowca

Na postęp zniszczenia materaca wpływa również jego wypełnienie. W zależności od tego, czy korzystamy z materaca kieszeniowego, bonnellowego, czy piankowego oznaki zużycia będą inne. - W przypadku produktów kieszeniowych sprężyny umieszczone w oddzielnych kieszeniach zużywają się punktowo powodując punktowe odkształcenia powierzchni. W przeciwieństwie zaś do materacy bonnellowych, których konstrukcję tworzy sprężynowy stelaż. Ich zużycie poznamy po charakterystycznym zagłębieniu w centralnej części materaca lub niekomfortowym wygięciu sfatygowanych sprężyn. Natomiast zużycie wypełnienia piankowego poznamy po pojawieniu się znacznych nierówności na całej powierzchni materaca - wyjaśnia Tomasz Goc, ekspert Fabryki Materacy Janpol. Te oznaki powinny być dla nas sygnałem, aby dokonać zmian w sypialni.

Odpowiedzialne użytkowanie

Warto zwrócić uwagę na sposób pielęgnacji materaca. Aby przedłużyć jego żywotność należy odpowiednio o niego dbać. Wietrzenie i utrzymywanie umiarkowanej temperatury w sypialni to czynności, które należy wykonywać regularnie. Należy również pamiętać, że łóżko jest meblem przeznaczonym do spania. Dlatego zrezygnujmy z wykorzystywania go do innych czynności, np. spożywania posiłków, pracy, czy nauki. Producenci posiadają również w swoim asortymencie materace dwustronne. Jaka jest ich zaleta? Takie produkty mogą być obracane, a osoby na nich śpiące – stosując się do regularnych zmian strony – mogą cieszyć się komfortowym snem przez długie lata. Stosując się do powyższych rad, zdecydowanie wydłużymy żywotność materaca.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: materac, sen, łóżko


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »