Hałasu nie da się uniknąć - to cena, jaką płacimy za postęp technologiczny, komfort i wygodę. Lubimy jeździć samochodami, ale nie lubimy „produkowanego” przez nie hałasu – cóż, coś za coś… Wiadomo, że hałas jest szkodliwy dla zdrowia. Stałe przebywanie w pomieszczeniach o wysokim natężeniu hałasu męczy i psychicznie, i fizycznie, przeszkadza w spokojnym śnie i osłabia koncentrację.
Szkodliwy dla zdrowia jest już stały hałas o natężeniu 65 dB czyli taki, jaki „produkuje” głośno grający telewizor. Przy hałasie o sile 85 dB, trwającym dłużej niż 8 godzin dziennie, powstaje niebezpieczeństwo utraty słuchu, natomiast hałas o natężeniu powyżej 120 dB może uszkodzić słuch w sposób nieodwracalny. W przybliżeniu można powiedzieć, że hałasy, które docierają do naszego mieszkania z zewnątrz, nie powinny być większe niż szum fal (40 dB).
Przynajmniej we własnym domu chcielibyśmy cieszyć się ciszą i można to w osiągnąć przez izolację akustyczną ścian budynku albo – to rozwiązanie znacznie tańsze - montując okna o odpowiednim wskaźniku Rw.
Ów tajemniczy wskaźnik charakteryzuje izolacyjność akustyczną okien. Zasada jest prosta: im wyższy wskaźnik, tym lepsze tłumienie hałasu. Zwykła szyba zespolona posiada Rw o wartości 30 decybeli i to wystarczy, jeżeli dom nie stoi przy drodze o dużym natężeniu ruchu. Jeżeli jednak mieszkamy przy ruchliwej ulicy najlepiej zaopatrzyć się w okna o Rw co najmniej 35 - 38 dB.
Wadą okien o podwyższonej dźwiękochłonności jest niestety ich cena: szyby o współczynniku Rw powyżej 37 dB mogą kosztować nawet dwa razy tyle co zwykłe.
„Ciche okna” to nie tylko dźwiękoszczelna szyba, ale także odpowiedni profil i dokładny, staranny montaż. Bardzo dobre parametry dźwiękochłonne mają też stosowane coraz rzadziej drewniane okna skrzynkowe (ze względu na duży rozstaw między szybami).
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »