kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Z ołówkiem w ręku - oszczędzanie energii
2009/7/2 12:10:00

Nikt z nas nie lubi przebywać w źle oświetlonym pomieszczeniu. Współczesny rynek oferuje jednak rozwiązania, które pomogą nam, bez dużej szkody dla naszego portfela, sprawić, by wnętrze po zapadnięciu zmroku nie przypominało „Groty Bazyliszka", dodatkowo redukując wysokość comiesięcznych rachunków.

Na półkach sklepowych wyszukiwać należy żarówek energooszczędnych, czerpiąc mniej energii zapewniają jednakowy komfort światła, dodatkowo cechują się 5-10 razy dłuższą żywotnością niż tradycyjne żarówki. Używając świetlówek nie wyłączać ich jeśli wychodzimy na krótki czas, skraca to ich trwałość. W pomieszczeniach w których z oświetlenia korzystamy rzadko nie rezygnujmy więc ze standardowych żarówek. Wiele mieszkań urozmaiconych zostaje obecnie iluminacją spełniającą funkcję dekoracyjną- dobrze do nich stosować żarówki z diodami LED. Dbajmy także o właściwy stan i kształt opraw lamp- zabrudzenie, czy też nieprzemyślany konstrukcyjnie abażur, potrafią w sposób znaczący tłumić światło.

Warto dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb, pomogą w tym ściemniacze, zdalne wyłączniki, czy też czujniki ruchu.

Specjalista z firmy produkującej sprzęt elektroinstalacyjny Kontakt Simon stwierdza: Na rynku dostępne są różne rodzaje ściemniaczy, nasza firma także posiada bogaty wachlarz produktów w tym zakresie. Można wybrać zarówno łączniki pokrętne posiadające 4 pozycyjną regulację, gdzie „0" oznacza pozycję „wyłączone", zaś trzem pozostałym poziomom przypisany jest różny stopień natężenia światła. Nasza oferta zawiera też ściemniacze o dwojakim sposobie regulacji: mogą być one sterowane zarówno manualnie, jak i zdalnie- dowolnym pilotem (telewizyjnym, do magnetowidu, wieży). Proces regulacji, przebiegający praktycznie bez strat mocy, umożliwia oszczędności, dzięki dostosowaniu natężenia oświetlenia do aktualnych potrzeb. Ciekawa jest też funkcja regulacji za pomocą dowolnego pilota. Jest ona realizowana poprzez naciśnięcie w odstępie czasu nie dłuższym niż 2 sekundy pierwszego lepszego klawisza. Dzięki temu, nie tylko oszczędzamy, ale też zapewniamy sobie komfort oglądania filmów we właściwym nastroju, bez konieczności ruszania się z fotela. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest automatyczny włącznik czasowy z czujnikiem ruchu. Jeśli nie ma nikogo w pomieszczeniu, przez zaprogramowany przez użytkownika czas, automatycznie wyłącza on światło- sygnalizując to nieco wcześniej krótkotrwałym obniżeniem jego natężenia, dając mieszkańcowi czas na reakcję. Idealnie nadaje się on do zastosowania choćby w korytarzach. Firma nasza produkuje także rozwiązania dla hoteli. Są to czytniki hotelowe- gość przy wejściu do pokoju wkłada do nich kartę uruchamiając w ten sposób napięcie. Wychodząc, jest zmuszony wyjąć kartę (pełniącą funkcję klucza, bądź też przytwierdzoną do niego). dzięki czemu automatycznie wyłącza prąd w pokoju. Rozwiązanie takie uniemożliwia pozostawienie włączonego światła w czasie nieobecności.

Osoby chcące w pełni korzystać z dobrodziejstw natury z pewnością zainteresują się odnawialnymi źródłami energii. W wykorzystaniu ich pomogą takie instalacje jak kolektory energii słonecznej, czy też pompy ciepła. System solarny umożliwia wychwytywanie promieni słonecznych i zamianę ich na energię cieplną, co daje możliwość nagrzania wody (np. w basenie, może ona także zasilać pralki, zmywarki, dzięki czemu pobierają one mniej prądu), wspomagać ogrzewanie. W Polsce tego typu rozwiązania najlepiej spisywać się będą we wschodniej części kraju. W ogrzewaniu pomieszczeń posiłkować się można także energią geotermalną, dzięki zainstalowaniu pomp ciepła. Pobierają one energię z otoczenia, następnie podnoszą ją (za pomocą niewielkiej ilości prądu) do temperatury wystarczającej do ogrzania pomieszczenia.

Budując nowy dom warto zainteresować się koncepcją budynków pasywnych:

fot. budynkipasywne.pl

Podstawą koncepcji budynków pasywnych, jest redukcja zużycia energii do celów grzewczych o 90% w stosunku do budynków konwencjonalnych. W tym celu stosuje się następujące rozwiązania i komponenty:

1) okna energoszczelne (o podwyższonej wartość termoizolacyjnej równej 0,8 W/m2/K)

2) lepszą izolację ścian i dachów, przykładowo dla izolacji ściany stosuje się warstwę izolacji grubości 30cm

3) redukcję tzw mostków termicznych, w celu ograniczenia ubytków ciepła.

4) wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Kalkuluje się, iż klasyczny budynek w celach grzewczych zużywa 130

kWh/m2 w skali roku, dom energooszczędny to już zużycie 50-60 kWh/m2 na rok, zaś pasywny redukuje zużycie energii do poziomy zaledwie 15 kWh/m2rocznie.

Uzupełnieniem, lecz nie wymaganą częścią składową, standardu budynku pasywnego, mogą być kolektory słoneczne, czy też pompy ciepła. Ich instalacja jest jednak indywidualną decyzją każdego właściciela. W Polsce obecnie znajduje się 8-10 budynków tego typu. Osoba chcąca wybudować dom pasywny musi liczyć się z dodatkowymi kosztami budowy na poziomie 20-25%. W Austrii i Niemczech (które są kolebką tego typu rozwiązań) jest to zaś zaledwie 5-7%.

Poza zmniejszeniem kosztów ogrzewania standard budynku pasywnego zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach - brak zimnych powierzchni we wnętrzu, dopływ świeżego powietrza na stałym poziomie, a także jako efekt uboczny powoduje znaczną redukcję hałasów docierających do wnętrza."


Cezary Sankowski Koordynator projektu "Budynki pasywne - mistrzowie oszczędzania energii"




fot. budynkipasywne.pl Zakrojone na szeroką skalę akcje segregowania śmieci, używania ekologicznych toreb, Sprzątania Świata, Dnia Bez Samochodu sprawiają, że stajemy się coraz bardziej świadomi konieczności szanowania Matki Natury. Działania takie są korzystne nie tylko dla przyszłych pokoleń, którym myśląc proekologicznie zapewniamy lepszy byt, ale także dla naszych portfelów. Zmieńmy więc sposób swojego myślenia i konsumpcji, ograniczmy zużycie prądu, a będzie nam się żyło lepiej.

zdjęcia

Strony: [1] [2] [3]

()
Oprac: Mateusz Brózda

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciepło, dom, energia, energooszczędność, oszczędzanie energii, panele słoneczne, taryfy energetyczne


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»