kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Świąteczny poradnik
2010/12/3 9:40:00

Święta to czas odpoczynku, miłej atmosfery i okazja do spotkań z rodziną. Jednak zanim usiądziemy wygodnie w fotelu i postawimy przed sobą talerz zapełniony wigilijnymi przysmakami czeka na szereg wyzwań tj. kupno prezentów, porządki i przygotowanie świątecznej kolacji. Jak temu wszystkiemu sprostać bez pośpiechu i zbędnego stresu?

Okres świąteczny dla wielu osób jest bardzo stresujący, a przecież powinien to być czas przyjemności i relaksu. Jak wszystkiemu podołać i nie ulec świątecznej presji? Może warto już na samym początku grudnia zastanowić się jak chcemy spędzić tegoroczne święta? Wystarczy otworzyć kalendarz i przemyśleć jak rozplanować swój czas, aby zdążyć zarówno z zakupem gwiazdkowych upominków jak i produktów potrzebnych do przygotowania Wigilii. Jednak należy pamiętać, że czas przygotowań to nie wyścigi, nie jest to też konkurs, kto będzie miał piękniejszą choinkę, ładniej udekorowany dom, balkon bądź okno. Nie trzeba też wyglądać jak z najnowszego świątecznego katalogu mody i kupować swetrów z najmodniejszym wzorem. Święta to czas serdeczności i radości, dlatego niezależnie od tego jakie złote rady ma dla ciebie ciocia czy babcia, rób wszystko we własnym tempie i tak, aby być zadowolonym.

Jak wybrać choinkę?


Przystrojona kolorowo bombkami, cukierkami i lampkami choinka jest nieodłącznym atrybutem świąt Bożego Narodzenia. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się wybrać sztuczne czy żywe drzewko, trudno sobie wyobrazić święta bez choinki - symbolu nadziei i radości. Jednak kupując żywe drzewko warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Eksperci twierdzą, że zakup choinki na początku grudnia nie jest złym pomysłem, ale trzeba wiedzieć jak zadbać o drzewko, aby nie utraciło igieł i swojego zielonego koloru. Dlatego decydując się na zakup jodły lub świerku lepiej trzymać go na dworze w ogrodzie lub na balkonie. Jeśli chcemy mieć gwarancję, że nasze drzewko przetrwa świąteczny okres należy zwrócić uwagę na kolor igieł, ich gęstość oraz miejsce po cięciu. Zakup drzewka z korzeniami jest również dobrym rozwiązaniem, gdy mamy ogród bądź jakieś inne miejsce do posadzenia choinki. Jednak trzeba być świadomym, że większość takich drzewek ma uszkodzone korzenie i nie każda zasadzona choinka się przyjmie.

Wspólne przystrajanie choinki może być doskonałą zabawą dla dzieci i ich rodziców. W czasie, gdy wszyscy szykują się do świąt, dzieci mogą robić łańcuchu z bibuły i papierowe ozdoby. Drzewko nie musi być ozdobiono najpiękniejszymi bombkami czy łańcuchami, bowiem nie o tego zależy stworzenie rodzinnej atmosfery. Nawet niezbyt ładna ozdoba wykonana samodzielnie przez dziecko uczy je, jak ważne jest zaangażowanie i wspólne przygotowanie. Rodzinne ubieranie choinki wzmacnia więzy i jest fantastycznym sposobem na zrobienia czegoś razem w miłej, świątecznej atmosferze.

Jak kupować prezenty?

Często zastanawiamy się, co kupić naszym najbliższym. Chcielibyśmy, aby nasz upominek był zarówno atrakcyjny jak i praktyczny, ale nie mamy na niego pomysłu. Co wtedy? Gdzie poszukać inspiracji? Można przejść się po sklepach i obejrzeć rzeczy z myślą - a może wpadnie mi nagle jakiś świetny pomysł do głowy. Jest to dobra metoda, gdy już mamy zalążek pomysłu i wiemy, że np. chcemy kupić dla dziewczyny coś do zimowej garderoby bądź jakąś książkę dla kuzyna. Jeśli jednak kompletnie nie mamy zielonego pojęcia, co sprezentować, można poszukać świątecznego natchnienia na stronach internetowych sklepów specjalizujących się w podarunkach na wyjątkowe okazje. Zakupy w sieci stanowią również alternatywną metodę dla tradycyjnego „chodzenia po sklepach". Jest to szczególnie przydatne, gdy faktycznie nie mamy czasu na przedświąteczne poszukiwania. Należy jednak pamiętać, żeby wybrany upominek zamówić odpowiednio wcześnie, aby dotarł na czas pod choinkę.

Specjaliści ds. sprzedaży doskonale wiedzą, że w czasie świątecznych zakupów, zazwyczaj kupujemy spontanicznie. Dlatego przed wyjściem na zakupy warto przygotować sobie listę, żeby nie wydać pieniędzy na coś, co później okaże się zbędne. Jest to praktyczny sposób, gdy nasz budżet jest ograniczony. Jak wiadomo, święta to okres niemałych wydatków, dlatego bilans finansowy jest korzystną koncepcją. Szczególnie wybierając się na zakupy z karta kredytową warto rozpatrzyć: ile chcemy dziś wydać i przede wszystkim ile możemy dziś wydać?

Jak przygotować wigilijną kolację?

Produkty do przygotowania wigilijnych potraw warto zakupić wcześniej, aby uniknąć tłoku i długiego stania w kolejkach. Wiadomo, że po część rzeczy i tak trzeba będzie „wyskoczyć do sklepu", bowiem nic nie zastąpi świeżego chleba i bułek. Natomiast dla zapracowanych istnieje możliwość zakupów spożywczych przez Internet, chociaż przed świętami trzeba pamiętać, że zamówienie nie powinno być złożone na ostatnia chwilę. Szykowanie potraw warto sobie zaplanować, aby nie robić wszystkiego jednocześnie. Odpowiedni harmonogram wykonania świątecznych przysmaków może nam oszczędzić dużo stresu i niepotrzebnego zamieszania. Nie warto również eksperymentować, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że coś się nie uda, dlatego szykując wigilijną kolację najlepiej trzymać się tradycji.

Zazwyczaj szykowanie potraw rozpoczyna się dwa dni przed samą Wigilią i trwa jeszcze w świąteczny poranek. Według polskiej tradycji na stole powinno znajdować się dwanaście potraw, jeśli nawet będzie ich trochę mniej nic się nie stanie. W wigilijnej kolacji chodzi przede wszystkim o spędzenie czasu w rodzinnej, miłej atmosferze, a nie o jedzenie. Tym bardziej, że święta to czas, w którym jemy więcej niż zwykle. Często po świętach wiele osób skarży się na uciążliwe bóle brzucha wynikające z nadmiernego objadania się, a wystarczyłoby trochę ruchu i nie byłoby tego problemu.


Święta Bożego Narodzenia to czas dla nas i naszych rodzin. Jest to jedyny taki moment w roku, kiedy wszyscy członkowie rodziny mobilizują się, aby spotkać się przy jednym stole. Niezależnie od dzielących nas poglądów powinniśmy pamiętać, że święta to nie dzień kłótni, a czas wzajemnego zrozumienia i miłości. Wspólne pielęgnowanie tradycji zbliża ludzi, dlatego istotne są takie zwyczaje jak sianko pod obrusem, dodatkowe nakrycie przy stole czy pocałunek pod wiszącą jemiołą. Boże Narodzenie to także okres przypominający nam jak ważna jest wzajemna pomoc, niezależnie od tego czy jesteśmy oparciem dla kogoś bliskiego czy kogoś kompletnie dla nas obcego. Dlatego będąc w sklepie, gdzie znajduje się kosz z darami dla potrzebujących warto przynajmniej raz w roku dorzucić coś małego, symbolicznego.


()
Oprac: Anna Kotnowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Boże Narodzenie, Wigilia, choinka, tradycja, Święta


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »