kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Sposoby na oszczędzanie
2009/10/7 21:40:00

Rośnie świadomość Polaków dotycząca racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. Z badania powstałego na zlecenie firmy RWE Polska, która od dwóch lat prowadzi program „Świadoma Energia RWE" wynika, że Polacy coraz częściej zapoznają się z poradami dotyczącymi skutecznego zmniejszenia zużycia energii w domu i coraz powszechniej stosują je w praktyce.

Z badania wynika, że ponad 81 procent społeczeństwa jest skłonna oszczędzać energię elektryczną z powodów finansowych. Kolejnych 14% jest gotowa oszczędzać energię, by chronić klimat Ziemi. Zaczynamy zmieniać nawyki: wyłączamy zbędne oświetlenie, podczas gotowania przykrywamy garnki pokrywką, wyłączamy ładowarki po naładowaniu urządzeń. Niewielka jest wciąż świadomość kosztownych konsekwencji utrzymywania urządzeń w trybie czuwania. Zaledwie co trzeci ankietowany pamięta o wyłączeniu telewizora czy komputera z funkcji stand by. W ostatnich 2 latach znacząco wzrosła świadomość Polaków w zakresie efektywności energetycznej sprzętu. Większość Polaków (58 %) deklaruje, że zawsze, gdy kupuje urządzenia AGD, zawraca uwagę na klasę energetyczną urządzenia. 59 % Polaków stara się zawsze wyłączyć zbędne oświetlenie, a 33 % pamięta o tym prawie zawsze. Co drugi Polak zawsze wyjmuje z kontaktu ładowarkę po zakończeniu ładowania, a 14 % robi to często. Niestety, ten nawyk nie jest powszechny wśród młodych ludzi w wieku 18-29 lat. W tej grupie co 5 osoba nigdy nie pamięta o wyjmowaniu ładowarki z kontaktu.

Wciąż wiele osób nie wie, że dzięki kontroli codziennych zachowań możemy skutecznie i na stałe zmniejszyć zużycie energii oraz ograniczyć jej koszty nie rezygnując z dotychczasowego standardu życia. Zwracanie uwagi na energooszczędne właściwości sprzętów gospodarstwa domowego, towarzyszące nam w codziennym życiu, pozwala nawet trzykrotnie zmniejszyć koszty ich użytkowania. Szczegółowe informacje można znaleźć na specjalnej stronie internetowej . Dostępne są na niej m.in. poradniki zawierające praktyczne wskazówki dotyczące codziennego oszczędzania energii elektrycznej.

Poniżej kilka prostych porad, dzięki którym można zmniejszyć zużycie energii, jednocześnie chroniąc środowisko i domowy budżet:

Oświetlenie

Światło daje nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Aby ograniczyć zużycie energii
w dużych pomieszczeniach, warto umieścić kilka źródeł światła, tak aby poszczególne części pomieszczeń mogły być oświetlone niezależnie od siebie, a lampy aktualnie nie używane były wyłączone. Nie zapominajmy, że światło w pustym pokoju to 100% energii wypalonej w ciemno.

Ładowarki i funkcja „stand-by"

Tryb czuwania urządzeń RTV i sprzętu komputerowego pozwala uruchomić urządzenia elektryczne za pomocą pilota. Jest to szalenie wygodne, ale znacznie zwiększa zużycie energii. Rezygnując z tej funkcji, możemy zaoszczędzić do 50% energii. Natomiast nie używana ładowarka zostawiona w gniazdku to 84 % wyładowanej energii.

Gotowanie, Pieczenie i Chłodzenie

Nie każdy z nas wie, że gotowanie bez pokrywki to 30% wyparowanej energii. Ważne jest także, aby do gotowania używać naczyń dobrze przewodzących ciepło, np. ze stali szlachetnej z dnem kompensacyjnym. Istotne jest również aby nie stawiać urządzeń chłodzących w pobliżu piekarnika a także nie wystawiać ich na bezpośrednie nasłonecznienie. Pamiętajmy, że im niższa jest temperatura otoczenia, tym mniej energii zużywa lodówka..

Zmywanie naczyń

Poprzez ręczne mycie naczyń „wypłukujemy" ponad 50% energii. Stosując zmywarki do naczyń oszczędzamy wodę oraz energię potrzebną do podgrzania wody, jednocześnie będziemy w stanie tą samą ilością wody umyć trzy razy więcej naczyń, niż podczas jednego mycia ręcznego, zużywając przy tym połowę energii.

Pranie

Podczas prania możemy łatwo oszczędzać prąd, aby zmniejszyć zużycie energii wystarczy wybrać niższą temperaturę prania. Pamiętajmy że wstępne pranie zużywa energię, wodę i środki piorące, a nie jest konieczne przy średnio zabrudzonej bieliźnie. Warto używać programów oszczędnościowych, ponieważ redukują one zużycie energii o ok. 40%. Przy porządkach domowych kierujmy się hasłem: Zbędne pranie wstępne to czysta strata 20% energii.

Ogrzewanie:

Obniżenie temperatury ogrzewania o stopień daje oszczędność energii na poziomie 6%.
W łazience powinno być 22 - 240 C, a w pokoju dziennym 200 C, w kuchni i sypialni zdecydowanie wystarczy 16-180 C. Musimy pamiętać, że zasłonięty kaloryfer to 5% zablokowanej energii.



Rama
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ogrzewanie, oszczędzanie energii, oszczędzanie pieniędzy, oświetlenie, pranie, zmywanie naczyń, zmywarki


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»