kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Oddychający dom
2008/6/12 0:50:25

Budując dom poświęcamy wiele uwagi na dobranie materiałów, z których chcemy go wykonać. Nic dziwnego - dom to inwestycja na lata. Zadbajmy więc nie tylko o walory estetyczne budynku, ale także o to, by był zdrowy i ekologiczny. Taki dom nie tylko ładnie się prezentuje, ale także jest przyjazny dla swoich mieszkańców.

Odkąd w domach kładzie się coraz większy nacisk na zatrzymanie jak największej ilości ciepła wewnątrz budynku, znacznie zmniejszyła się w nich cyrkulacja powietrza. Pamiętajmy, że nasz dom oddycha tak samo, jak nasze ciało – dlatego nie możemy ograniczać jego wentylacji. Szczelne okna i drzwi to nie tylko obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale także pogorszenie sprawności psychofizycznej domowników.

Dbajmy więc, by codziennym rytuałem stało się wietrzenie naszych mieszkań, które znacznie zmniejsza gromadzenie się wilgoci oraz rozwój pleśni i grzybów. Oddychające ściany, podobnie jak nasza skóra, pozwalają na powolną wymianę powietrza i na pozbycie się nadmiaru wilgoci. Usuwanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz ścian budynku pomaga w utrzymaniu lepszej jego kondycji, a także polepsza równowagę elektrostatyczną i zapobiega powstawaniu kondensacji.

Jeszcze kilka lat temu standardem była ciągnąca się latami budowa domu. Obecne odchodzi się od tego modelu. Trudności w znalezieniu ekipy budowlanej sprawiają, że jeżeli już znajdziemy sprawdzonych fachowców, chcemy maksymalnie wykorzystać ich czas i możliwości. Także udzielające kredytów hipotecznych banki naciskają, by w możliwie krótkim terminie ukończyć budowę i zacząć spłacać zaciągnięty kredyt. Uważajmy na to, by zbyt szybka budowa domu nie odbiła się negatywnie na jego późniejszej eksploatacji.

Nie wszystkie materiały umożliwiają ścianom wymianę wilgoci. Jest to możliwe przy użyciu takich materiałów, które to zapewniają, np. cegła wapienno-piaskowa, ceramika, beton komórkowy, kamień lub drewno. Taki dom ocieplamy wełną mineralną, z wykorzystaniem oddychającego/naturalnego systemu dociepleń. Dzięki bardzo dobrej paroprzepuszczalności, taki system może być także stosowany na zewnętrznych ścianach basenów i innych obiektów, w których panuje duża wilgoć. Pamiętajmy także o tym, że w przypadku wcześniej wykonanych, zawilgoconych budynków, tylko ocieplenie elewacji z wykorzystaniem systemu oddychającego bezpośrednio po zlikwidowaniu przyczyny wilgoci, umożliwi odparowanie zgromadzonej we wnętrzu pary wodnej.

Na podstawie materiałów firmy Selen.





 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dom, izolacja, wietrzenie, wilgoć


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »