kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jak wybrać konto bankowe?
2009/10/7 16:50:00

Według danych za I kwartał 2009 roku, opublikowanych przez portal bankier.pl, już 20 mln polskich klientów było w posiadaniu rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, popularnie zwanych ROR-ami. Ta liczba stale rośnie. Czym różnią się zwykłe rachunki oszczędnościowe od ROR-ów, czy ich zalety można połączyć? Czy na zwykłym RORze można zarobić? Który bank oferuje swoim klientom najkorzystniejsze warunki?

Wybór konta najbezpieczniej rozpocząć od zasięgnięcia opinii o banku, w którym chcielibyśmy otworzyć rachunek. Narzędziem przydatnym do tego może okazać się portal o nazwie jakoscobslugi.pl, który zawiera opinie i komentarze społeczności ponad 200 tys. zalogowanych użytkowników. Podczas analizy ofert banków, warto zwrócić uwagę, czy jeden bank jest nam w stanie zaoferować równie korzystną ofertę na otwarcie rachunku oszczędnościowego jak i rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, którego posiadanie deklaruje co drugi Polak (wg Instytutu Pentor z 2008 roku). Konto oszczędnościowe służy lokowaniu wolnych środków, które w zależności od wysokości oprocentowania będą na siebie zarabiać. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy zaś (ROR) służy przechowywaniu środków pieniężnych na bieżące wydatki. Zazwyczaj na to konto wpływa też nasze wynagrodzenie.

Warto skorzystać z raportów niezależnych firm doradczych, takich jak Expander czy Open Finance. Z badań wynika, że konto prowadzone w BOŚ jest najtańsze dla klienta, który nie korzysta z usług bankowości elektronicznej. W zestawieniu korzystnie wypadają także oferty Banku Pocztowego oraz Lukas Banku. W większości banków są jednak pobierane opłaty za prowadzenie rachunku i zlecane dyspozycje. W większości przypadków roczny koszt korzystania z rachunku może przekroczyć nawet 700 zł.

Spadające stopy procentowe oraz załamanie na rynku kredytów hipotecznych zmusiło banki do zmiany polityki. By pokryć straty z powodu utrzymywania wysokiego oprocentowania lokat bankowych, banki podniosły opłaty za wykonywanie przelewów i utrzymanie konta. Dzięki tym oszczędnościom tylko w I połowie 2009 roku zarobiły one na prowizjach i opłatach prawie 5 mld zł.

Większość banków oferuje niskie oprocentowanie rachunku (zazwyczaj sięga do 1 proc.) przy jednoczesnym wysokim oprocentowaniu debetu lub linii kredytowej (oscylujące w okolicach kilkunastu procent). Niektóre banki różnicują wysokość odsetek w zależności od wysokości wkładu. Jeszcze inne nagrodzą nas dodatkowym oprocentowaniem w sytuacji kiedy nasz wkład przekroczy ustalony przez bank przedział sztywnego oprocentowania. Część banków obniżyła w ostatnim czasie wysokość oprocentowania środków na koncie. I tak Millennium jeszcze niedawno przy oszczędnościach powyżej 100 tys. zł oferowało nawet 5,5 proc., a dziś o 1 proc. mniej.

Posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego to niewątpliwie wygoda i poczucie właściwego zarządzania własnymi finansami. Oferta banków jest na tyle zróżnicowana, że należy w pełni prześledzić, który produkt odpowiada w pełni naszym wymaganiom. Warto na stałe związać się z wybranym bankiem, tym bardziej jeśli można wybrać konto łączące właściwości ROR-u i rachunku oszczędnościowego.Expander


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ROR, firmy doradcze, oprocentowanie, oszczędności, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, rachunek oszczędnościowy


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »