kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Ekologiczny dekalog
2011/1/31 15:20:00

Nowy rok sprzyja postanowieniom. Nie chodzi o wielką rewolucję, ale z pozoru małe zmiany, które robią wielką różnicę. Wystarczy, że zamienimy plastikowe reklamówki na płócienne lub oswoimy pojęcie recyklingu. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na ekologiczne zmiany.

1. Kupuj z głową

Wybierajmy produkty przyjazne środowisku, np. pochodzące od lokalnych dostawców i producentów, z bio-upraw lub ze znakiem ,,Fair Trade", który po polsku oznacza ,,sprawiedliwy handel". Dzięki temu oznaczeniu możemy mieć pewność, że towar, który kupiliśmy, jest ekologiczny, a ludzie, którzy przyczynili się do jego wytworzenia, nie pracowali w niewolniczych warunkach.

2. Zamień samochód na rower

Tak najskuteczniej i najzdrowiej ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Warto wygospodarować chociaż jeden dzień w tygodniu, w którym zrezygnujemy z samochodu na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej.

3. Uwierz w recykling

Kontenery na surowce do recyklingu można znaleźć na większości polskich osiedli. Coraz powszechniej segregujmy plastik, szkło, papier czy metale, chociaż i tu jest jeszcze sporo do zrobienia. Statystyki podają, że Polacy opróżniają rocznie 110 tysięcy ton butelek, z czego odzyskuje się raptem 140 ton w skali kraju.

4. Miej oko na elektroodpady

Przeciętny Szwed oddaje do recyklingu w ciągu roku około 20 kg elektroodpadów, Polak - kilogram. Tymczasem elektrośmieci, w szczególności zużyty sprzęt RTV czy AGD, składowane na wysypiskach, szkodzą środowisku. Pamiętaj zatem, że sklepy z elektroniką mają obowiązek przyjmowania zużytego sprzętu, chociaż to my musimy zapłacić za transport urządzenia.

5. Utylizuj baterie

Okazuje się, że jedna niepozorna bateria może zanieczyścić nawet 400 litrów wody! Teraz pomyśl, ile do tej pory sam wyrzuciłeś do kosza... Każdą baterię, czy to zwykły paluszek, czy specjalną do telefonu komórkowego trzeba zutylizować, bo zawierają szkodliwe substancje, takie jak np. rtęć, kadm i ołów. Dlatego poszukaj pojemników, przeznaczonych właśnie do segregacji baterii - w szkole, sklepie elektronicznym czy nawet spożywczym, w różnych instytucjach publicznych.

6. Oszczędzaj energię

Zamień tradycyjną żarówkę na energooszczędną. Świetlówki energooszczędne są znacznie trwalsze i pobierają zaledwie 20-25 % energii z tej, której do pracy potrzebują zwykłe żarówki. Z energii korzystaj roztropnie.

7. Zakręć wodę

Do ograniczania zużycia wody przyznaje się trochę ponad 50% z nas. Pamiętaj, że nie ma sensu odkręcać kurka z wodą na kilka minut podczas mycia zębów, a kąpiel w wannie lepiej zastąpić szybkim prysznicem.

8. Zakupy pakuj do toreb wielokrotnego użytku

Zastąp nimi szkodliwe dla środowiska torby jednorazowe czyli popularne „foliówki". Takie rozwiązanie od lat funkcjonuje w Europie, a od niedawna także w Polsce. Co więcej, okazało się skuteczne, choć daleko nam jeszcze do Islandii, gdzie dzięki opodatkowaniu „jednorazówek" ich zużycie spadło o 90%.

9. Drukuj ekologicznie

Po pierwsze, zminimalizuj ilość zużywanego papieru, drukując dwustronnie i po dwie strony na arkusz przy mniej ważnych wydrukach. Po drugie, wykorzystuj też papier makulaturowy, a ten zużyty oddawaj do recyklingu. To ważne, bo z 60 kg makulatury produkowanej rocznie przez przeciętnego Polaka, tylko 22 kg trafia do ponownego przetworzenia, podczas gdy w Niemczech i Holandii ok. dwa razy więcej. Po trzecie, drukuj z głową - tylko to, czego rzeczywiście potrzebujesz.

10. Bądź eko na co dzień

Być może nie uda Ci się zastosować od razu do wszystkich powyższych haseł. Na początek wybierz jeden punkt z listy, a gdy wejdzie Ci w nawyk, przejdź do kolejnego. Stanu środowiska naturalnego nie uda się poprawić jednorazowym wrzuceniem baterii do specjalnego pojemnika, świadomym, systematycznym działaniem - już tak.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ekologia, recycling, środowisko


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »