kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Czym właściwie jest program Rodzina na Swoim?
2009/10/6 15:50:00

Coraz wyższe odsetki oraz wahania kursów walut powodują, że ludzie planujący zakup własnego mieszkania czy domu poszukują sposobów na obniżenie opłat. Szansę taką dają dopłaty programu rządowego Rodzina na Swoim, którego popularność wciąż rośnie.

Na czym polega program Rodzina na Swoim?

Jest to rządowa inicjatywa, w ramach której można otrzymać wsparcie ze strony Skarbu Państwa w postaci dopłaty do połowy odsetek kredytu zaciąganego na zakup mieszkania lub domu. Kredytów preferencyjnych udzielają instytucje ustawowo upoważnione takie jak banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Obecnie do tych instytucji zaliczamy: Powszechną Kasę Oszczędności Banku Polskiego S.A., Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo - Kredytową, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. ,Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. , Bank Pocztowy S.A., Bank Polska Kasa Opieki S.A. , Mazowiecki Bank Regionalny S.A., Alior Bank S.A., DomBank Hipoteczny Oddział GETIN Bank S.A. , Pekao Bank Hipoteczny S.A., Bank BPH S.A., Noble Bank S.A., Euro Bank S.A., Bank Zachodni WBK S.A.

"Od stycznia znacznie wzrosło zainteresowanie programem Rodzina na Swoim z racji tego, iż Władze Wojewódzkie podniosły górną granicę kwot, do których można uzyskać dopłaty. W Krakowie obecnie maksymalna cena za metr kwadratowy, która umożliwia skorzystanie z programu to 5340,30 zł, czyli o 716 zł więcej niż w IV kwartale 2008 roku, w Warszawie ta różnica wynosi 625 zł" - mówi Konrad Płutniak, doradca finansowy Money Expert.

Program powstał na podstawie Ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (), a także jej późniejszych zmian z 15 czerwca 2007r. oraz 21 listopada 2008r. Ważnym dokumentem jest również Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 23 listopada 2006 r. w sprawie ogólnych warunków umów dotyczących dopłat do oprocentowania kredytów preferencyjnych oraz zakresu okresowych informacji o udzielanych dopłatach ()

Kto może ubiegać się o kredyt z dopłatą?

Zgodnie z nazwą program wspiera nabywanie przez rodziny własnych „czterech kątów". Z programu mogą skorzystać małżeństwa niezależnie od tego czy mają dzieci, a także osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno małoletnie lub uczące się dziecko do 25 roku życia.

Osoby starające się o dopłaty powinny posiadać zdolność kredytową umożliwiającą spłatę rat. Jeżeli w ocenie instytucji udzielającej kredyt preferencyjny dany kredytobiorca nie posiada zdolności kredytowej, umowa może być zawarta również przez inne osoby, które z docelowym kredytobiorcą są spokrewnione lub spowinowacone, a mianowicie rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie.

Istnieją jeszcze inne obwarowania kredytu. W dniu zawierania umowy kredytowej kredytobiorca nie może być właścicielem lub współwłaścicielem budynku czy też lokalu mieszkalnego. Jeżeli przysługuje mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zobowiązany jest do wypowiedzenia członkowska w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje mu to prawo lub do zrzeczenia się go. W przypadku osób wynajmujących, aby uzyskać dopłatę należy rozwiązać umowę najmu i opróżnić lokal w terminie sześciu miesięcy od dnia uzyskania własności mieszkania, własności domu jednorodzinnego lub uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, na które został udzielony kredyt preferencyjny, a w przypadku kredytu preferencyjnego udzielonego na budowę domu jednorodzinnego w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym osoba ta może zgodnie z prawem przystąpić do użytkowania wybudowanego domu.

Zainteresowanie kredytem z dopłatami

Z racji wciąż wysokich kosztów zakupu własnej nieruchomości osoby zastanawiające się nad taką transakcją szukają sposobów na obniżenie kosztów kredytu.

Procedura kredytowa praktycznie niewiele rożni się od standardowej i właśnie dlatego też wiele osób korzysta z tej opcji. Klient składa wniosek, uruchamiany jest proces kredytowy, a do Banku Gospodarstwa Krajowego wysyłane jest zapytanie w celu zweryfikowania czy dana osoba istnieje już w bazie programu. Jeśli kredytobiorca nie pobierał wcześniej dopłat, jego sytuacja materialna jest dobra i wybrany przez niego lokal spełnia warunki, kredyt zostaje przyznany.

Na jakie inwestycje można uzyskać kredyt z dopłatą?

Kredyty preferencyjne udzielane są na mieszkania o powierzchni do 75mkw i domy jednorodzinne do 140 mkw. Kwota przysługujących dopłat jest określana w odniesieniu do powierzchni normatywnej: 50 mkw w przypadku lokalu mieszkalnego i 70 mkw w przypadku domu jednorodzinnego.

Dopłatę można uzyskać nie tylko na zakup gotowej nieruchomości, ale także na jej budowę, lub nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego czy adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne.

Cena zakupu nie może przekraczać kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania lub domu jednorodzinnego i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Kwoty te różnią się w poszczególnych województwach i są ustalane przy współpracy z Władzami Wojewódzkimi.

Mieszkania w programie Rodzina na Swoim

Najlepiej sprzedającymi się mieszkaniami w programie Rodzina na Swoim są niedrogie mieszkania 3 pokojowe. Podstawowym kryterium przy wyborze tego typu mieszkań jest oczywiście cena, a lokalizacja, która również jest ważnym kryterium schodzi w tym wypadku na dalszy plan. "Z perspektywy rynku widać, że oferty kwalifikujące się do programu Rodzina na Swoim sprzedają się lepiej niż nieruchomości droższe. Większość ludzi wybierając wariant zakupu z kredytem w programie z dopłatą Skarbu Państwa ma zdolność kredytową w przedziale 200 000 do 300 000 zł, są to osoby o średnich dochodach, które poszukują mniejszych mieszkań. Stąd też istnieje duże zapotrzebowanie na mieszkania 2 i 1 pokojowe. Wybór mieszkania 3 pokojowego wynikał głownie z faktu, iż deweloperzy duże metraże sprzedają taniej" - mówi Jan Palka z krakowskiego biura Nieruchomości Południe.

Deweloperzy widząc wzrastające zainteresowanie programem rządowym planują tak swoje inwestycje, by spełniały one kryteria skorzystania z dopłat. Budują mniejsze mieszkania i domy, tak aby metraż i kwota za mkw zgadzały się z normami programu.

Zakup nieruchomości to często najważniejsza decyzja w życiu człowieka. Dostrzegając zapotrzebowanie na mniejsze i tańsze mieszkania deweloperzy stawiają na inwestycje spełniające kryteria kredytu preferencyjnego. Do programu przyłączają się kolejne instytucje finansowe, co przekłada się na łatwiejszą dostępność do kredytów preferencyjnych. Jeżeli Rodzina na Swoim będzie wciąż rozwijać się w takim tempie to jeszcze w tym roku tanie mieszkania mogą zdominować rynek nieruchomości, co przyniesie to dobry skutek zarówno dla klientów jak i deweloperów.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury -


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: deweloperzy, dom, dopłaty do kredytów, kredyt na mieszkanie, mieszkanie, program rządowy, rodzina, zakup nieruchomości


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »