Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym niesie ze sobą rewolucyjne zmiany dla przysłowiowego Kowalskiego, inwestora, który może śmielej marzyć o własnym domu.
Jego bieg przez płotki za pozyskaniem dotychczas niezbędnych oświadczeń, potwierdzeń i zezwoleń osiągnął metę. Ustawodawca uszanował i czas i pieniądze inwestora uchylając pozwolenie na budowę w przypadku remontu, rozbudowy czy termomodernizacji budynku. Najbardziej istotną zmianą jest sam tryb rejestracji zamierzonej inwestycji u starosty, który w razie braku zastrzeżeń wyda dziennik budowy inwestorowi.
Budowa instalacji: elektroenergetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, cieplnej, nie będzie wymagała rejestracji u starosty. Jednocześnie oświadczenia o dostępie obiektu do mediów również nie będzie wymagane do przedłożenia w starostwie. Użytkowanie budynku również nie będzie wymagało pozwolenia, a będzie ono możliwe po 21 dniach od powiadomienia starosty o zakończeniu prac. Gdy inwestycja będzie niewielka, również nie będzie konieczności powiadamiania Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Inspekcji Pracy czy Państwowej Inspekcji Sanitarnej o zakończeniu prac budowlanych.
Zgłoszenie inwestycji zamiast pozwolenia na budowę dotyczy przede wszystkim budowy domów jednorodzinnych, garaży i budynków gospodarczych, a także bloków mieszkalnych.
Dokumenty, które będzie należało przedłożyć staroście to projekt budowlany i jego adaptacja względem usytuowania na działce. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na wybór biura projektowego, które zapewniłoby kompleksową i fachową obsługę, względem dokumentacji, która będzie umożliwiała szybkie podjecie realizacji inwestycji, ograniczając formalności do niezbędnego minimum. Czas to pieniądz, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w stosowaniu nowoczesnych technologii budowlanych jak np. technologie szkieletowe, które umożliwiają realizację inwestycji w kilka miesięcy, ale w końcu i polskie prawodawstwo wychodzi naprzeciw potrzebom inwestorów.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »