kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kupno mieszkania - na co zwracać uwagę?
2009/5/28 0:10:00

Zakup mieszkania może wiązać się z wieloma zagrożeniami. Na co warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu tej transakcji?

Kupując mieszkanie zwróćmy szczególną uwagą na to, czy firma deweloperska nie znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji, czy deweloper posiada pozwolenie na budowę, czy realizacja inwestycji nie jest opóźniona w stosunku do przedstawionego nam harmonogramu oraz czy powierzchnia, która w przyszłości stanowić ma nasze mieszkanie, nie została już wcześniej sprzedana komuś innemu.
Jak możemy sprawdzić dewelopera? Informacji możemy poszukać w Internecie - nie tylko w oficjalnym serwisie danej firmy, ale także na forach internetowych czy też w publikacjach prasowych. Firmę sprzedającą nam mieszkanie możemy również sprawdzić w Polskim Związku Firm Deweloperskich i Krajowym Rejestrze Sądowym.
Bardzo istotne jest sprawdzenie, czy deweloper posiada ostateczną decyzję - pozwolenie na budowę. Adnotację o ostateczności takiej decyzji zamieszcza na dokumencie organ administracyjny, który ją wydał. Wskazane jest także sprawdzenie poprzednich inwestycji dewelopera pod kątem ich terminowości czy ewentualnej wadliwości wybudowanych budynków i lokali.
Umowę przedwstępną warto zawierać z deweloperem w formie aktu notarialnego, co zagwarantuje nam możliwość dochodzenia zawarcia przed sądem umowy ostatecznej, gdy deweloper odmówi jej zawarcia.
Co powinno nas zaniepokoić? Jeśli deweloper nie zgadza się na wgląd do dokumentów związanych z planowaną inwestycją, na wcześniejsze zapoznanie się z projektem umowy lub kiedy odmawia wprowadzenia korekt do umowy - lepiej go zmienić.
Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego również należy zachować wzmożoną czujność. Sprawdźmy, czy nieruchomość nie jest zadłużona, czy w mieszkaniu nie jest zameldowany kto inny, koniecznie obejrzyjmy także aktualny, wydany w dniu zawierania umowy sprzedaży odpis księgi wieczystej.
Umowę sprzedaży należy dokładnie przeanalizować, warto także poprosić dotychczasowego właściciela o udostępnienie wszelkich dokumentów dotyczących mieszkania: wysokości opłat, stanu zameldowania, działalności wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni. Jeśli kupujemy mieszkanie przez pośrednika, sprawdźmy jego licencję oraz ubezpieczenie.
Co powinno nas zaniepokoić? Jeśli cena mieszkania jest wyjątkowo atrakcyjna lub sprzedający nalega na szybkie zawarcie umowy sprzedaży bez możliwości sprawdzenia dokumentów - lepiej zrezygnujmy z transakcji.


Kancelaria Prawna Chajec, Don-Siemion & Żyto


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: deweloper, kupno mieszkania, rynek nieruchomości, rynek pierwotny, rynek wtórny


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »